LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

What is he purpose of the CC option in an email
Rhombus DEFG with vertices D (-4, -5), E (-3, -2), F (0,-1), and G(-1, -4); reflect in the x-axis
"Like your zodiac sign?" Percy asked. "I'm a Leo." "No, stupid," Leo said. "I'm a Leo. You're a Percy.” What type of literary humor device would this be (if an
Differentiate between boiling and evaporation.
Melissa scored 48 marks express 48 as a percentage of 75 Pls help
What illegal substance used by pregnant women produces an intense restriction of the arteries, causing a significant reduction in the flow of blood and oxygen t
scientist know that all living things, from the smallest bacterium to the largest blue whale, are made of cells. why is this a scientific consensus
In Europe, gasoline efficiency is measured in km/L. If your car's gas mileage is 23.0 mi/gal , how many liters of gasoline would you need to buy to complete a 1
A horse travels 80 meters south in 20 seconds. What is its average velocity? A. 4 m/s B. 0.25 m/s C. 4 m/s south D. 0.25 m/s south
How many times does 3 go into 7?