Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. a 12 ounce can costs $1.75. which can of tomatoes has thebetter unit price

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 25-10-2016

Unit rate of 1st Can = 1.14/8 = $0.1425

Unit rate of 2nd Can = 1.75/12 = $0.145

1st Can is cheaper than 2nd one

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the dictionary is spelled incorrectly?
. .What was President Johnson's broad program of domestic policies called?. . New F
what is 2 and 41/50 as a percent
At saturation, the further addition of water vapor or a decrease in temperature results in __________
There are 912 yellow chairs and blue chairs altogether in an auditorium. The blue chairs are arranged in 36 rows with 12 chairs in each row. The yellow chair ar
Though many Enlightenment philosophers held traditional views, others called for greater equality for ___________ in education and society.
In the United States, tornadoes generally occur because of the
Why was George Washington's militia force sent into the Ohio Country?
To teachers are discussing thesis statements . Teacher A says that a thesis statement should reflect the main idea of the paragraph that it’s in . Teacher B day
Modify an array's elements using other elements write a for loop that sets each array element in bonusscores to the sum of itself and the next element, except f