skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

For the DNA base sequence GGG what is the mRNA codon? What is the tRNA codon that binds to the mRNA codon and what is the correct amino acid that is coded by th
I need to know how to solve the problem:3/2x+1/5x=11/6x-2/15
The formula for the amount with simple interest is A = P(1 + rt). Find t if A = 168, P = 150, and r = 0.08. ...?
Choose the answer that is a TRUE statement. A dominating nation with extensive territories and a powerful ruler such as Rome's is known as an empire. The rep
which book did Jahannes Gutenberg print on his printing press
how are the Sumerians different from other people of their time
Your weight on different planets is affected by gravity. And object that weighs 150 pounds on earth Waze only 56.55 pounds on Mars
According to the Declaration of Independence, when should the people have the right to change their government
List one example of an archetype found in A Midsummer Night’s Dream and explain why it can be considered an archetype.?
3 1/5 divided by 4 1/2