Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

selena bought 3.75 punds of meat for 4.64 per pound. what was the total cost of the meat?

Respuesta :

Homework2000
Homework2000 Homework2000
  • 25-10-2016
No the answer is $17.40..... 4.64x3=13.92
4.64x.75=3.48
13.93+3.48=17.40
Answer Link

Otras preguntas

what would be the most appropriate way to cope with minor frustration like hamg-ups on a conveyor belt or annoying coworkers
Is 2/6 less,greater or equal to 3/6
A taxi cab charges $0.45 per mile in addition to a $2.75 flat rate fee. Susie has $15 to spend on a taxi cab ride. The taxi driver will not give anyone a ride u
A baseball player went up to bat 350 times in a season. He hit the ball 100 times. Find the rate of balls hit to times at bat. Express as a simplified fraction.
The sum of the angels in a regular octagon is 1080. How many degrees is each angel of the octagon. Answers 260 or 135 or 90 or 180
Select all of the following that are aspects of cultures,subcultures,and countercultures. Expression Education Language Values Class
What determines the metallic character of an element?
When a grizzly bear hibernates, its heart rate drops to 10 beats per minute, which is 20% of its normal value. What is a grizzly bear's normal heart rate when n
The length of a rectangle is 2 more than its width. If the area of the rectangle is 20m squared, what are the dimensions of the rectangle, to the nearest tenth
Mrs. Ramiriz is making pies to sell at the local farmer’s market. It costs her $5 to make each pie, plus a one-time cost of $30 for baking supplies. She plans t