perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

1. Where is the focus? The face 2. How does the artist make this area stand out? Surrounded by mountains, hills, and a river 3. Do you see patterns or repetitio
1. How long before your travel date can you reserve your seat on the * Shosholoza Meyl?​
A company needs earnings of greater than $3000 this month. The company will earn $2400 from existing customers this month. The company will earn $125 PER new cu
Find the theoretical probability of randomly selecting a face card​ (J, Q, or​ K) from a standard deck of playing cards.
Which of the following is a positional argument? a) ABOVE b) MIN c) AVERAGE d) MAX
cpt code for cystourethroscopy with insertion of permanent urethral stent
a bond is convertible into common stock for $40. what is the conversion ratio? a. 25 b. 30 c. 40 d. 20
Find the volume of the sphere if the d = 10 ft
A plane intersects one nappe of a double-napped cone such that the plane is not perpendicular to the axis and is not parallel to the generating line. Which coni
Find out what professionals say about your chosen career and what the cover letter should look like. A brief summary of your findings (200 words minimum)? Wha