Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

Are the two triangles simliar? How do you know?
Online banking tools allow you to pay bills from your computer. a. True b. False
Which one of the following sentences contains an adverb?
In William Blake's interpretation of Dante and Virgil's escape from demons from the Inferno, how does the artist depict the demons? A.As flightless and slow B
In how many years will clara be as old as cleo is now?
who was in charge of the field slaves
Que Necesidad tuvieron Los Primeros Filòsofos Griegos para salir del Mito y explicar los fenomenos del Mundo a partir de la razon ayudaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
You take an ice cube (mass = 18g) from the freezer (T=-10°C) and place it on the table. Later that day, you notice a puddle of water on the table that has reach
If the nth term of a sequence is 12n+2 what is the 7th term
reflexión en ingles sobre lo que haces en la semana día por dia