Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Anyone want to help with this problem
HELP ASAP!! Carol is going to make a wooden pyramid and then paint it. She drew the net of a square pyramid as shown below to help her plan the project. What sh
The military has five branches and each branch has an active and a reserve component. Research about the military reserves and explain how the reserve unit work
This question is based upon the book the hate you give please i really need help. How do you think Starr would define family? What about Seven, DeVante, Kenya a
(100 PT) I need help ASAP...Which tip is not accurate when determining if a menu item is healthy? A) The menu has symbols by healthy food. B) The server said th
Calliope bought 15 sets of mini markers to make goody bags for her party. Neon markers were $3 and metallic markers were $4. She spent $52. How many metallic an
What emotion is the writer most likely trying to create in the reader thought through the rising action
28 1/2 divided by 1/2
Who lead a raid at Harper's Ferry, Virginia?
I don’t know how to do this problem, and I just need some help on how to do it ... thanks