ayedesi
ayedesi ayedesi
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

I do not understand how to do this ?..

I do not understand how to do this class=

Respuesta :

icewata
icewata icewata
  • 23-10-2016
It would be 330 shirts.
Answer Link
NewHere NewHere
  • 23-10-2016
Well 300 shirts = 2400 dollars. 1 shirt costs 7.50 dollars to order. 8*30 = 225. 225+2400 = 2625. 2625 = 330 shirts. So the answer is 330.
Sorry for the complexness 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes US intervention in Latin America and the Middle East in the 1950s? The United States brought democracy and pros
During a field trip, 60 students are put into equal-sized groups. Describe two ways to interpret 60 ÷ 5 in this problem *
A farmer raises only ducks and pigs. There are 55 animals in all on his farm, and 146 legs. Find the number of ducks and pigs on his farm by setting up and solv
Directions. Answer the following questions fully. 10. What is Mrs. Logan's solution to the problem with the books 11 Whi
12+36÷ (6^2÷ 3^2)??????​
main point of student life​
how to paraphrase this sentence?there are few longitudinal studies and many contradictory findings researchers note​
I need help with my earth science paper​
Can yall help me please
How did you compute the cost of 4 pounds of beef at $5.89 per pound? Use this example to explain your strategy.