Algebra; convert.
“Mr. Swanson bought a package of 10 disposable razors for $6.30. He found that each razor lasted for 1 week. What was the cost per day? ”

Respuesta :

10 razors......1 lasts for 1 week...so 10 would last for 10 weeks.
1 week = 7 days...so 10 weeks = 70 days.

6.30 / 70 = 0.09 per day (it would cost 9 cents per day)