PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

Complete the factor form 5x^2+22x+8=(5x+2)
What is 23 % 19386 divide plz I need help
A bag contains 2 blue, 4 green, and 3 white chips. What is the probability of drawing a blue chip, replacing it, then drawing a green chip? Question 1 options:
Simplify the expression please
Read the sentence below and answer the question that follows. Bacon and eggs are an all-time American breakfast favorite that satisfies the hungriest krumpe
is diving coach a noun pronoun or verb
10 POINTS! Explain 2 reasons the shema is important to Jewish.
how many cups are in a liter?
earth takes 365 days to orbit the sun mars take 687 days write and solve an equation to find how many more days d mars take than earth to orbit the sun
If a student requires 6.5 hours to read a 350 page novel, determine the time he would need to read a 500 page novel