JMY019
JMY019 JMY019
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Luis buys 6 pizza's for $36.90 at the Italian restaurant, how much does 1 pizza cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 22-12-2020

Answer:

$6.15 for 1 pizza.

Step-by-step explanation:

The answer is 6.15 because 36.90 divided by 6 is 6.15.

P.S Can I have brainliest?

Answer Link
johnny5458 johnny5458
  • 22-12-2020
One pizza is $6.15.
Answer Link

Otras preguntas

Jerry uses 7/5 quarts of oil to change his car's oil. Which mixed number represents the quarts of oil he used A) 1 1/4 B) 1 2/5 C) 1 1/2 D) 2 1/2
2. Identify possible communication blocks in the following situations:A A written leffer of complaintB. Interaction between a nurse and a patientc. songs with f
EZ ........................./ ... . .
Please and Thank You ​
Permanent insurance plans include various options available to the policyowner. What whole life insurance policy options protect a policyowner against an uninte
How does the speaker support his idea that his “soul has grown deep like the river”?
What is the least common multiple of 3 and 10? lcm(3, 10) =
Drag each label to the correct location. Not all labels will be used. The dimensions of a rectangular section of forest land are 5.5 × 105 meters and 4.2 × 104
find the narrative tenses. Once I climbed a mountain that was over 3,000 m (10,000 ft.) tall. I had been training with my dad all spring to get ready. We had b
Crystal solved the following equation incorrectly. In which step did she make a mistake? A Step 1 B Step 2 C Step 3 D Step 4