jaytrent1 jaytrent1
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce can of Frozen orange juice costs $1.02. Give the unit price in cents per ounce

Respuesta :

yanayildiz
yanayildiz yanayildiz
  • 22-12-2020

Answer:

0.17

Step-by-step explanation:

6 Ounces = 1.02

1.02 / 6 = 0.17

0.17 cent/ounces

Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer???????
Which propaganda technique is used in this line? Thirst-quenching lemonade—just the way Mom used to make it. A. plain folks appeal B. snob appeal C. comparis
I have problem with this one
what is the total surface area of the figure shown​
Which of the following statements is incorrect? a) There is genuine controversy over how the Constitution should be read. b) The framers’ intent is clear with r
On January 16 the temperature in Boston was -8 degrees at 4:00am and it when began to rise 3degrees every hours. What was the temperature at 2:00pm later that d
ian put 48 cubic inches of soil into another flower pot. the length of the pot is 4 inches.the width of the pot is 3 inches how many inches deep is the soil
For the direct variation, find the constant of variation. Then find the value of y when x = 2 Y = 4, x= 0.5
What type of geology is shown in the picture below? Mucklands Humus Loess Marshland
Which is harder: trombone or baritone? Reasons pls