249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

c. 3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost? Explain how you know.

Respuesta :

nataliasloving
nataliasloving nataliasloving
  • 22-12-2020
The answer is $1.65
Answer Link
lykabelle
lykabelle lykabelle
  • 22-12-2020

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

You can get the cost of each banana by using the division operation. All you have to do is to divide $0.99 by 3.

  • 0.99 ÷ 3 = $0.33

Each banana costs $0.33

Now that you know the cost of each banana, you may now get the cost of 5 bananas by using the multiplication operation. All you have to do is to multiply $0.33 by 5.

  • 0.33 x 5 = $1.65

Therefore, 5 bananas cost $1.65.

Answer Link

Otras preguntas

For what value of "a" will the product show below have a purely imaginary value?(with work please) (4+5i)(a+2i)
1 gallon = 231 in3, 1 inch = 2.54 cm)
What is the area of this figure? Select from the drop-down menu to correctly complete the statement. The area of the figure is A)128 B)136 C)153 D)258
when was France founded with year?
$375 at 4% for 5 years (plz show work too)
What places did Spain conquest
why would a historian find this biased source of information
1.Which of the following appeared on Earth most recently? a.chordates b.tetrapods c.dinosaurs d.single-gene algae
The main difference between heat and temperature is that temperature is solely dependent on the? A. Composition of a body B.States of matter C.Mass of a body D.
What does canvass mean