personlol12 personlol12
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

If three pounds of apples cost $5.25, how much will 10 pounds cost?

show work!!!!

please help

Respuesta :

PirateApple
PirateApple PirateApple
  • 22-12-2020

Answer:

10 pounds will cost $17.50

Step-by-step explanation:

(5.25 / 3) * 10 = x

1.75 * 10 = x

17.50 = x

Answer Link
fishwithpaypal
fishwithpaypal fishwithpaypal
  • 22-12-2020

Answer:

10 pounds of apples will cost $17.50.

Step-by-step explanation:

First, we need to find the unit rate.

$5.25/3 = $1.75

Now we need to multiply $1.75 by 10 pounds.

$1.75 × 10 = $17.50

Answer Link

Otras preguntas

The Demilitarized Zone between North and South Korea was established in A. 1945. B. 1963. C. 1911. D. 1953.
Choose the missing number to make equivalent fractions. 7/ = 28/40 A.10 B.19 C.28 D.160
Given: O is the midpoint of line MN OM=OW Prove: OW=ON
a movie theater needed 48 popcorn buckets if each package has 9 buckets in in how many packages will they need to buy ?
The Demilitarized Zone between North and South Korea was established in A. 1945. B. 1963. C. 1911. D. 1953.
What number is 35% of 22?
55 is 40% of what number
The sum of a number and its square is 72. Find the number.
What is the equation of 7x=5+5x
How do you solve x-8= -(12/x)