tomasebello09 tomasebello09
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of strawberries costs $6.59 and a pound of watermelon costs $3.27. What is the combined cost of 2 pounds of strawberries and 4 pounds of watermelon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-12-2020

Answer:

$26.26

Step-by-step explanation:

6.59*2= 13.18

3.27*4= 13.08

Add them together

13.18+13.08

you’ll get 26.26

Answer Link

Otras preguntas

The radius of a circle is 8cm. What is the circumference?
9. The specified dictionary definition of a word is its A. usage. B. etymology C. connotation. D. denotation.
domain of y=-2x+12x-18
PLEASE HELP WITH EXPLANATION NO LINKS OR I Will Report You
16. Compute: 0.478 -0.03 Answer:
Write the equation of the function graphed below: x) =x√3 x 3 – 4 f(x) =x√3 x 3 + 4 f(x) = 2x√3 x 3 + 4 f(x) = 2x√3 x 3 –4
find the slope of each line 2x+3y=9
Find -1 1/5 + (- 3/5) = Write your answer as a fraction in simplest form. -1 1/5 + (- 3/5) =?
a ball is drawn randomly from a jar 8 red balls, 12 white balls and 13 yellow balls. find the probability of drawing a white ball
From a point on the ground, Geoff measures the angle of elevation of a 130m tower to be 36°. How far from the base of the tower is Geoff, correct to 2 decimal p