jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

Allegra practices piano each day after school. Last week she practiced 3 3/10 hours. This week she practiced only 2 1/6 hours. How much longer did she practice
Nitrogen is a key element in the formation of _____, which are substances necessary to living organisms. A. vitamins B. amino acids C. bacteria
Find the length of the second base of a trapzoid with one base measuring 12 feet a height of 4 feet and a area of 58 square feet
Can anyone help find why might these events lead to a war?
After the war, truman faced challenges with labor unions. would you consider truman as working for or against organized labor? explain
When 1.20 moles c react with 1.20 moles o2, 2.40 moles co2 are obtained. a. True b. False?
How is the concept of personal suffering used as a context clue in Gandhi's statement?
In general, a major goal of clinton's 1996 personal responsibility and work opportunity reconciliation act was to:
Which equation results from applying the secant and tangent segment theorem to the figure? 12(a + 12) = 10^2 10 + 12 = a^2 10(a + 10) = 12^2 10(12) = a^2
Fill the blanks : ……+……+……=30 choose from here: [1,3,5,7,9,11,13,15]