isaileen1213 isaileen1213
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If twelve juice boxes cost $4.20, how much would fifteen juice boxes cost?

Respuesta :

lidiyaassaye97
lidiyaassaye97 lidiyaassaye97
  • 21-12-2020

Answer:

12=$4.20

15=x$ crisscross

12*(x$)/15*$4.20

= 15*4.2/12=x

x=5.25$

Answer Link
nanafiker22
nanafiker22 nanafiker22
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12=4.20

15=x

x=15*4.20/12

x=63/12

x=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following equation. Remember to check for extraneous solutions 1/(x-6) + (x/(x-2)) = (4/(x²-8x+12)).
How was the spanish-american war a turning point in american foreign policy?
What is the highest legal authority in the united states government?
Can someone help me understand ? I’ve been having difficulties even though this looks very easy I feel like no one wants to help me :(
HELP LIMITED TIME!!!
Carrying capacity can vary depending on environmental conditions. True or False
Matching: Match each description with the correct term. A. active transport B facilitated diffusion C. diffusion D. osmosis E. exocytosis 1. The movement of mol
A function, f(x) = 4x + 5, has a domain 0 < x < 50. What is its range?
find three consecutive even integers such that the sum of the smallest number and twice the middle number is 20 more than the largest number​
Write each number from Problem 1 in polar form.