zacdyc8899
zacdyc8899 zacdyc8899
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 lb, and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb.

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 21-12-2020

Answer:

Grocery mart=1.495 per pound

baldwin hills=1.33 per pound

Answer Link
mariahrgreenmack3
mariahrgreenmack3 mariahrgreenmack3
  • 20-05-2021

Answer:Grocery mart=1.495 per pound

baldwin hills=1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help me please ! National Oil Company reported a net loss last year of $14 million. This year their net gain is $65 million. How much more money did they mak
-4^-2 with work shown please
Choose the most appropriate translation of the equation.Height(age) = 100A. The height of an oak tree (100) depends on the age of the tree.B. The height of an o
Bernie bought a tie for 15% off its full price . What was the full price of the tie if Bernie paid $20.74 before sales tax?
how many degrees are x and y?
Overgrazing occurs when too many animals graze for too long in a grassland area. true false
Which of the following expresses 16 + 36 by using the GCF of the two numbers?   4(4 + 9) 4(4 + 32) 8(2 + 28) 8(8 + 28)
A __________ is a closed path or loop around which an electric current flows.A: circuit B: current electricity C: electron D: battery
What is 15/6 in simplest form?
What does it mean to upgrade cell phones?