hannahmarsh07 hannahmarsh07
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A wholesale supplier sells 35 kg of apples for $140. How many kg of apples can you get with $160?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 21-12-2020

Step-by-step explanation:

Amount = 35kg * 160/140 = 40kg.

Answer Link

Otras preguntas

I need help plz I have been stuck on this question
Please Help! You have 200 g of a radioisotope. If the half-life of this radioisotope is 20 days, how many grams will remain after 40 days? Please show all your
A __________ is a member of a group represented by an elected official.
Read Emily Dickinson’s “’Twas Later When the Summer Went.” Which two lines contain examples of alliteration?
Two sides and an angle​ (ssa) of a triangle are given. determine whether the given measurements produce one​ triangle, two​ triangles, or no triangle at all. so
The president's groups of advisers and analysts are collectively called the
Black bears are suited to living in a variety of climates, from very cold to hot. Which term best describes how a black bear reacts to different temperatures?
What is a uniquely human challenge? What part of the body is reponsible for this?
if sin a + b is equal to sin a × cos b + cos a × sin b then find the value of :a) sin 75degreeb)cos 15 degree
You invest $4000 in a bank account with 5% interest compounded annually. You are wondering how long it would take for your money to double