zambranajayla zambranajayla
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jana paid $7.25 for 5 packs of markers. Each pack costs the same amount. How much did each pack of markers cost? Show your work and explain your thinking.

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 21-12-2020

Answer:

$1.45

Step-by-step explanation:

7.25 divided by the 5 packs

7.25/5= $1.45 a pack

Answer Link

Otras preguntas

The number of electrons in outer ring of cesium
describe the schlieffen plan?
What is the main purpose of the antagonist in a narrative? To create conflict for the protagonist To explain what has happened before the story To set mood and
are jellyfish scavengers
Suppose $100 is deposited into an account and the amount doubles every 8 years. How much will be in the account in 40 years? (Use exponents)
why did chavez once say acting in a non-violent way is "the truest act of courage"?
Help me please I give thanks
Which events occurred in 1943 and helped to make the Allied victory possible? A. Hitler violates the Nazi-Soviet Pact by invading the Soviet Union. B. The Al
Which pronoun agrees with the antecedent in the sentence? Someone left __________ computer on the table at the coffee shop. A. his B. their C. her D. his o
Which individuals and groups were on the patriot side in taking of fort Ticonderoga?