rosemillie rosemillie
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soap costs $9.00 and a 5 pack of soap costs $3.50. Which pack of soap is the better buy?

Respuesta :

syahidanh syahidanh
  • 21-12-2020

for 12 pack of soap : 12/9=$1.33 per soap

for 5 pack of soap : 3.5/5=$0.70 per soap

#5 pack soap better to buy

Answer Link

Otras preguntas

what is doubled of 13
Match the letters to the numbers for 30 points! 1.Ca 2.H2O 3. nuclear decay
what did martin luther do in response to this disagreement? What was initial reaction.
How did the Cold War between the United States and the Soviet Union grow out of World War II?
Identify the complete sentence. a. Carol seemed happy and excited today. b. Like the time i got into an argument with my boss. c. Looking over the fence. d.
What is 15/27 in simplest form
where are did spain settle in
The 1972 Congressional Clean Water Act
Rename the number What is 82 thousands= Plz help
james read 4 pages in a book in 6 minutes how long would it take james to read 6 pages