roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Is 2/14 equivalent to 3/7
Are there Centrioles in Nerve cells?
a substance that moves  across a cell membrane without using the cells energy tends to move?a.)  away from the area of equilibriumb.) away from the area where i
Please help!! There's a picture.
The students who went to summer camp voted for there favorite activities how many more students voted Viking than for fishing 21 biking who voted 9 fishing peop
What was the role of the proprietors in the middle colonies
write "P (x) = -36x^2 + 900x - 1584" in standard vertex form, help please!
what is the likely mechanism of inheritance for a character with a large range of phenotypes?
How do I prove that 0.3333.. Is equal to 1/3 using a geometric series?
Are there Centrioles in Nerve cells?