valeriequeen175 valeriequeen175
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

daria bought a lemonade cup for $9 . each refill cost $2 . last month daria spent $31 on mug and refills . How many refills did she buy?

Respuesta :

sonixsensation
sonixsensation sonixsensation
  • 25-11-2020

Answer:

Daria bought 11 refills of lemonade last month

Step-by-step explanation:

The equation is:

y = 2x + 9

The cup costs 9 dollars and is 2 dollars per refill

She spent 31 dollars so:

31 = 2x +9

Now we can solve!

2x + 9 = 31

Subtract 9 from both sides!

2x = 22

Divide both sides by 2!

x = 11

We know x is the amount of refills so,

Daria bought 11 refills of lemonade last month!

Answer Link

Otras preguntas

Find the following experission ​
Q1 What do you get if you add two blackberries and five apples? Q2 What’s fluffy, cute, huggable, and goes up and down? Q3 A barrel of water weighs 60 pounds.
PLEASE LOOK AT PICTURE! WHOEVER HAD CORRECT ANWSER I WILL MARK BRAINIEST!!!
can someone please help me with all three questions please?? ​
arithmetic square root of 0.55
Explain how the author develops and supports the claim in paragraph 13 that “through the efforts of the Hawaiian people, past and present, their language has a
Limestone:rock:calcite
what is the standard form of 2x-3ײ=5​
What is the role of the government in a mixed economy? (please put like 2 sentence please don't put a lot)
Burgers cost $4 each and fries cost $2 each. Write an equation that represents the total cost, 'T', of 'B', burgers and 'F', fries.