contestada

What is the equation you would set up to solve the following problem? DO NOT SOLVE THE EQUATION.
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

Respuesta :

4x + 5 = 25

x being the cost of each eraser