shinknbuttluv
shinknbuttluv shinknbuttluv
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

One cantaloupe costs $2. How many
cantaloupes can you buy for $6?

Respuesta :

Lillypad06
Lillypad06 Lillypad06
  • 24-11-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

ignore this i need more letters lol have a good day

Answer Link
28sharmaa
28sharmaa 28sharmaa
  • 24-11-2020

Answer:

You could buy 3 cantaloupes.

Step-by-step explanation:

So, you have $6. Now, what we would do is (O is 1 cantaloupe):

If O cost $2, do the following:

O O O O O

2  2  2  2 2

Now, lets count up til we get 6:

2 + 2 = 4; 4 + 2 = 6;

After you have done that step, count how many 2's you see in that equation. I see 3.

Therefore, you could buy 3 cantaloupes.

Answer Link

Otras preguntas

The integumentary system is comprised of
Will mark brainliest don’t answer false.
Brad owns a clothing store, Hollywood Rags. One day, while Jennifer is shopping at Hollywood Rags, she is approached by Angelina, the store security guard. Ange
Pls help thank you!!!!!!!
What were some of Bismarcks strengths?
I need help on what is the number for 24 multiply 6 equals.
Julie went to the 10% off store and bought 3 candy bars for $1.30 each, a loaf of bread for $2.90, and 2 cases of Dr. Pepper for $6.50. How much will she save w
Industrial Revolution: Why did Robert Fulton build the first steamboat and establish his own steamboat company?
What is the net charge on an ion that has 9 protons, 11 neutrons, and 10 electrons? A) 2+ B) 1- C) 1+ D) 2-
O There are 15 students going on a field trip. If 3/5 of them pack their lunches, how many students pack their lunches?