pitoagisto pitoagisto
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the formula for calculating unit cost

Respuesta :

lama5alshammari
lama5alshammari lama5alshammari
  • 24-11-2020
For a typical manufacturing environment, however, the unit cost formula is: Unit Cost = Variable Costs + Fixed Costs / Total Units Produced.
Answer Link

Otras preguntas

A student builds a battery-powered car from a kit. Which series of energy transformations takes place as the car drives forward? A. Chemical energy Mechanical
24 students in a class took an algebra test. ​ ​If 18 students passed the test, what percent passed?
Among the elements listed, which could replace all of the rest in a single replacement reaction?
Teich inc. is considering whether to continue to make a component or to buy it from an outside supplier. the company uses 15,000 of the components each year. th
Suppose a high school student is selected at random.Let event A = junior and event B = earbuds. Are events A and B independent
What is the slope-intercept form of an equation for the line that passes though (0, -5) with slope 2
T. s. eliot begins "the love song of j. alfred prufrock" with a translated quotation from dante’s inferno. if i thought my reply were to someone who could ever
Students are modeling mrna during the process of protein synthesis
The rms (root-mean-square) speed of a diatomic hydrogen molecule at 50∘c is 2000 m/s. Note that 1. 0 mol of diatomic hydrogen at 50∘c has a total translational
5• (4 • x ) simplified