q3pqtq7pxc q3pqtq7pxc
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price per gallon?

Respuesta :

10087434
10087434 10087434
  • 24-11-2020

Answer:

It is $4.29 Step-by-step explanation:

because you need to find the price of one gallon, so you just divide the numbers $36.89 by 8.6 gallons which is 4.289 and if you round it it is $4.29 per gallon / 1 gallon.

Answer Link

Otras preguntas

So I am doing geometry in my math class, and I can't figure how how to do some of the problems.We have angles and you have to find the degree of each one. I hav
What is less 2/10 or 10/6?
What is 3/4 of 2/5=
A roll of tape contains 32.9 meters of tape. How many millimeters of tape does the roll contain?
What was the plan for national government where states would keep their freedom and independence
A model plane is 1/48 the size of an actual plane. If the model plane is 28 inches long, how long is the actual plane?
Rick has a collection of 6 video games. He lets his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fractions equivalent to this number. Explain
A model plane is 1/48 the size of the actual plane. If the model plane is 28 inches long, how long is the actual plane?
how to solve 7^3x+4=49^2x+1
Egyptians often made clothing from linen. A. Yes B. No