aariciamills aariciamills
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

If Elena’s ice cream cost $3.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

khalilalovejoy
khalilalovejoy khalilalovejoy
  • 24-11-2020

Answer:8 ounces more

Step-by-step explanation:Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-11-2020

Answer: 8 ounces more

Step-by-step explanation: Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link

Otras preguntas

Jose has scored 562 points on his math test so far this this semester. To get an A for the semester, he must score at least 650 points. Write and solve an inequ
If you took a true “if then” statement and instead a not in each clause the new statement would also be true
Read this passage from "The Fish I Didn't Catch." We are apt to speak of the sorrows of childhood as trifles in comparison with those of grown-up people; but w
Find the volume of the figure
Based on what the HIV tests are testing for, why is it recommended to go back and retest for HIV after three months? (Site 1)
Which number could be multiplied by each side of the equation to produce the equivalent equation? x=15 2/3x=10
Please help on this one ?
how to solve this? please answer #maths #form4
Which number represents the "Trans-Mississippi Theater" of war during the Civil War? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4]
Which equations have infinitely many solutions?