debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

which geologic period lasted for almost 7/8 of earth’s history?
Who did the shoguns serve?
Identify the subject and verb in each italicized independent clause in the following sentences. 1) Jump Start features a police officer named Joe and his wife,
What property do solids and liquids share? What property do liquids and gases share?
Please show work for simplify the expression 64s-(8s-1)
What dose lowest terms mean
The _____________ have(has) many productive coalfields in West-Central Europe. A- navigable river B- English Channel C- North Sea D- Central Uplands
Bruce is getting materials for a chemistry experiment. His teacher gives him a container that holds 0.25 litter of a blue liquid. Bruce needs to use 0.4 of this
If scientists were to discover new area of oceanic crust, what type of geologic feature would most likely accompany it? Trench Ridge Fracture Fault Rift
Trees like the mesquite tree have deeper roots than other desert plants. How are these roots an adaptation for survival in the desert ecosystem?