heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

In two or more complete sentences, explain how to solve the cube root equation, 3_/x+1 -2 = 0.​
Which expression is equivalent to |x| < 11? x > –11 or x < 11 x < –11 and x > 11 x < –11 or x > 11 x > –11 and x < 11
Can anyone help me?​
Studies suggest that a diet rich in _____ may lower the risk of heart disease by decreasing inflammation and oxidative stress.
5. Chocolate candy in your hand will eventually melt as heat is conducted from your (1.)_______________ to the (2.)_______________.6. Trying to cross the street
A store sells two different packages of glue sticks
Which statement best expresses the central theme of the story
What has changed in the recent past that now makes working from home a viable solution for business and workers?
For each decimal, find two integers closest to it. 11.6. | < 11.6< <​
Which statement describes tobacco? It is classified as an addictive drug. It decreases heart rate and blood pressure. There is a low risk of developing stroke.