Madisyn5perez
Madisyn5perez Madisyn5perez
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears? c equals 1.41 over n c = 1.41 + n c = 1.41 − n c = 1.41n

Respuesta :

maiaminty
maiaminty maiaminty
  • 23-11-2020

Answer:

C = 1.41n

Step-by-step explanation:

you have to multiply 1.41 by the weight(n)

Answer Link

Otras preguntas

Magnesium (Mg) is located to the right of sodium (Na) because Mg has.... a.) Less electrons b.) Less protons c.) Both a.) And b.) d.) None of the above.
What makes up about 50 percent of all land areas in the United States?
Civilization has changed much in the last 2,000 years, or two ____________. A. millennia B. centuries C. millennium D. decades
What is the difference between pseudoscorpion and real scorpions
what  is the product of 68 and 90 show to ways to solve!
The area of the shaded segment is 100cm^2. Calculate the value of r.
How do you solve a scale factor?
What is 397,506 rounded to the nearest ten-thousand?
Using compatible numbers to estimate 83+34
what is 9/10 - 1/15 ?