colonaaliyah2308 colonaaliyah2308
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

School lunch costs $1.25 per day. If there are 21 school days
this month, how much would it cost to eat at school all
month?. SHOW YOUR WORK., i need help asap

Respuesta :

LMI123
LMI123 LMI123
  • 23-11-2020

Answer:

$26.25

Step-by-step explanation:

1.25 per day

21 days

1.25 × 21 = 26.25

Answer Link
doeyounton418
doeyounton418 doeyounton418
  • 23-11-2020
It will cost you $26.25 dollar for 21 days.
Answer Link

Otras preguntas

Change £6.60 into the ratio 5:6
A ____ is the way society uses technology to provide for the needs of its members. a. dyad c. secondary group b. social category d. subsistence strategy
The Mesopotamia region was famous for what architecture? Pyramids Ziggurats Taj Mahal Colosseum
Multiplying a number by 4/5 then dividing by 2/5 is the same as multiplying by what number
Why is scientific notation used? to round numbers to the nearest whole number. to promote reproducibility of data. to increase the validity of data. to express
What was the Manhattan Project? A. the last Japanese military offensive B. a secret U.S. project to develop nuclear bombs C. a Soviet Union military plan for co
How did the location of the Battle of Somme, Verdun and Ypres factor into the amount of lives taken, as well as the impact of these battles?
Which of the following is an example of an exploitation colony? A. India B. Australia C. Great Britain D. the United States
the square root of an integer n is between 6 and 7. write an inequality that expresses all the possible values for n
It's generally recommended that athletes consume approximately _______ percent of their daily calories from fat. A. 30 B. 90 C. 10 D. 60