celienmatta celienmatta
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 pear is 2 cents more than the cost of 1 apple.
Find the value of a and the value of p

Respuesta :

kithu13
kithu13 kithu13
  • 23-11-2020

If the value of apple = x

The value of pear = x + 2 cents

Answer Link

Otras preguntas

Industrial property is protected internationally under the​ ________ for the protection of industrial property to which nearly 100 countries are signatories.
Find the equation of the line passing through the point (-3,5) that is parallel to y = -2x + 8. Give your equation in the form y = mx + b.
please answer my question
The stock bar chart to the right presents trading information for the week of April 28 for the Ford Motor Company. ● Which day had the greatest high price? ● Wh
I’m so confused with these equations. I’m not a fan of fractions either and my test is tomorrow and I really need help so I can understand how to do these
Choose a spot of soil that is nearby your home, school, or another area you frequent. If a crime were committed there, what types of materials do you think you’
Choose one 19th century American poem or short story and one historical document. Write to compare the ways in which each of these represents the changing popul
how do you write equations to represent relationships between integers?
i need an answer for this math equation please like now Simplify 3^2*5*2*3 thx (heres the picture on the link of the equation)
Which expression is equivalent to 6x+8? a 2(3x-4) b 2(3x+4) c 2(4x+6) d 2(3x+8