dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

how does muscle fatigue help maintain homeostasis?
What is it called when two ratios have the same value when simplified?
What is the basic building block of all things
What is the average of something (mean or mode) I really need to know I forgot what the difference was ho
what were four factors that led to german defeat in the battle of britain
During a bike challenge, riders have to collect various colored ribbons. Each 1/2 mile they collect a red ribbon, each 1/8 mile they collect a green ribbon, and
The students who went to summer camp voted for there favorite activities how many more students voted Viking than for fishing 21 biking who voted 9 fishing peop
When converting cotangent+5 into cos/sin do you do what I did and bring the 5 with them or do you do cos/sin +5?
What is the basic building block of all things
The corner where the states of Utah, New Mexico, and Colorado meet is called the Four Corners. Identify a pair of vertical angles. Justify your response.