bdhdhdhdudhdu bdhdhdhdudhdu
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

Betty has $26 to buy plants for her greenhouse. Each plant costs $6. How
many plants can she buy? Do not include units in your answer.




Help

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 22-11-2020

Answer:

4 plants

Step-by-step explanation:

Betty = $26

Plants = $6 each

[tex]\frac{26}{6}=4.3333[/tex]

Betty can buy 4 plants

Answer Link

Otras preguntas

What value of x is in the solution set of the inequality 9 2x 1 9x 18?.
the maximum number of shares a corporation is allowed to sell in accordance with its corporate charter are called shares. (enter one wo
What is it called when a word is repeated in a poem?.
Where is the main idea in a passage?.
the control environment in an internal control structure is the overall attitude of management and employees about the importance of internal control.
Find the slope of the line graphed below.
when hud pursues actions that are designed to end homelessness and promote the health and housing stability of vulnerable populations, which of its goals is it
Please help Image below Function g can be thought of as a translated (shifted) version of f(x)=x². Write the equarion for g(x).
Use four unit multipliers to convert 40 square inches to square meters?
which of the following best illustrates the insider-outsider model of the labor force to explain why wages may be sticky?