army123girl army123girl
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy butter for $3 a pound.
One portion of onion compote requires 1.7 oz of butter.
How much does the butter for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

gufeliz1965
gufeliz1965 gufeliz1965
  • 22-11-2020

There are 16 ounces in one pound.

Set up a proportion and solve for x.

3/x = 16/1.7

16x = 3(1.7)

16x = 5.1

x = 5.1 ÷ 16

x = 0.31875

Rounding to the nearest cent, we get 30 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me with this
What would be the answers for 33-34? 33. Look at the following strand. Is this. Chromosome or vene mutation 34. Look at the following strand. What type of muta
Before a marathon, runners often eat carbohydrates such as pasta or potatoes because the body converts these foods into glucose, a sugar that provides energy. w
How is adding integers similar to adding whole numbers? How is it different?
What does the word malign mean?
A train travels 80 mph for 2 hours and then it travels 60 mph for 3 hours . What is its average speed over the entire 5-hour trip?
alguien que sea de Perú?​
What are some 5 mesmerizing facts about Saturn planet ?​
These questions kinda hard help
Which of the following men did not serve as abbot of Cluny a. St. Bruno b. St. Odo c. St. Odilo d. St. Hugh e. St. Peter Damian