loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: If 10 30.5 oz containers cost $70 how much does one container cost?​

Respuesta :

mahiruddin2002 mahiruddin2002
  • 21-11-2020

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

70 / 10 = 7

Answer Link
jrtapec jrtapec
  • 21-11-2020

Answer: $7.00

One container would cost $7 because if you can buy 10 for $70 you would have to solve

[tex]\frac{70}{10}[/tex]

Which equals $7.00

Please mark brainliest if correct :)

Answer Link

Otras preguntas

SPANISH HELP? WILL UPVOTE! How would you make the word paper plural? Question 6 options: a) El papeles b) los papel c) los papeles d) las papeles
Which of the statements about the point (4 , 9) are true i.the x-coordinate is 4. ii.the y-coordinate is 4. iii.the point is 4 units from the x-axis. iv.the poi
Which system of equations can be used to find the roots of the equation 12x3-5x=2x2+x+6
1. Jeff writes comic strips for a local newspaper. The number of comic strips he creates is represented by the function f(x) = 3x, where f(x) gives the number o
Britain acquired Canada from France __________.
33 points PLEASE HELP! ALGEBRA 1
What is 71.634 rounded to the nearest hundredth?   a. 72   b. 71.64   c. 71.63   d.
for the problem below Define a variable write an equation and solve it use the 5D process if needed to help you set up your equation. for the school play the
find the variants that are not correct:he...have made a mistake a)musn't b)must
How are carrying capacity and population density related?