alyssa104602 alyssa104602
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of walnuts that cost $6.50 per pound must be mixed with 7 pounds of cashews that cost $11 per pound to make a mixture of nuts that costs $8.60 per pound?
I need help with this question.

Respuesta :

KevinfromOneSubtarct
KevinfromOneSubtarct KevinfromOneSubtarct
  • 21-11-2020

Answer:You will need to buy 1/2 a pound of cashews and 1/2 a pound of peanuts

Answer Link

Otras preguntas

two erstwhile british colonies
Convert y=x squared +64x + 12 into graphing form
Marty ate 1/4 of his pizza and Luis ate 1/3 of his pizza. Marty ate more pizza than Luis. Is that possible?
A physics lab group was conducting an experiment to determine the length of a spring when different objects of varying weight were hung from it. After testing t
A right prism has square bases with edges that are three times as long as the lateral edges. The prism's total area is 750 m squared. Find the volume.
3/14 of 10/9 = 5/21 is this right??
??? What is Continuing Education?
What does "Cherry Picking" Mean?
The sum of four consecutive multiples of 5 is 230. What is the greatest of these numbers ?
Marty ate 1/4 of his pizza and Luis ate 1/3 of his pizza. Marty ate more pizza than Luis. Is that possible?