cudderlover
cudderlover cudderlover
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of rolled oats can be bought for $4.40?

Respuesta :

itsvanessalopez itsvanessalopez
  • 26-10-2020

Answer: 16 ounces

Step-by-step explanation: you can only afford 1 pound with $4.40

Answer Link
hblalock84 hblalock84
  • 23-08-2021

Answer:

8.8oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what were some of the duties of a german chieftain
Is the Michael's Craft store a corporation? If so what kind (private or public)
who is good at midpoints
Use the measurements in the table to determine which unidentified metal has the highest density. Metal Volume Mass A 10.5 cm3 122 g B 14.2 cm3 132 g C 16.1 cm3
radiometric dating is used to determine
which of the following pair is mismatched?femur: long bonetarsals: short bonessternum: long boneskull bones: flat bones
Please can somebody help please
What is normal ejection fraction of heart?
Which of these is true about food webs? A. A food web shows how energy is lost as animals consume other animals. B. A food web shows how food is transferred
What are bloodborne pathogens? How does transmission occur? 2. What are hazardous materials and hazardous wastes? 3. What are ergonomics? Why are they a concern