nathanf29
nathanf29 nathanf29
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound


plz put in comments i dont have brainly plus :/

Respuesta :

austinking918
austinking918 austinking918
  • 25-10-2020

Answer:

you take 7.50 and divide it by 3 which equals $2.50

Answer Link

Otras preguntas

​Locate the complete verbal phrase and identify its type. The birds singing in the trees cheered her. Verbal Phrase: A. The birds singing in the trees B. ch
ratinol number between 7.7 and 7.8
Write the expression as a complex number in standard form. 20 + (-23 -8i) +7i Here are the answers that are an option 3 + 7i -3 - i -3 - 15i 3 + 15i
The costs of four different containers of detergent are given in the above table. Which of the following sizes has the lowest cost per ounce?
Match these laws and acts with their descriptions. 1. abolished slavery 2. gave black people citizenship 3. required oath of majority before readmission 4. pu
Fish lay a large number of eggs, few of which are fertilized and very few of which hatch into young ones. Still fewer live to maturity and very few of these are
_______ does require energy from the cell. A. Active transport B. Diffusion C. Passive transport D. All of the above
Which of the following statements about Sharia law in the Middle East is false? A. Sharia law is believed to be inspired by God. B. Many Sharia court systems
the function h is defined by h(x)=3x^2 2. find h(3a)
In what book did Muslims collect the words that Muhammad said Allah spoke to him? A. Caliph B. Torah C. Jihad D. Qur'an