dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

what is the lithosphere made out of?
What is 47% of 164 while using a fraction to estimate the percent of each number.
How can you find the net force if two forces act in opposite direction?
analogies, allow:permit::find:
How do I solve this problem 7x<14 and 1-x<4
should the object be measured in grams or in kilograms? a feather a bulldog a television a penny
If (-3, y) lies on the graph of y = (1/2)x, then y =
A rectangle is 5 units long. The rectangle is also 3 units wide. What is its perimeter?
Doing monomials. How do you do this one?
I have this sentence that I have to rewrite using a possessive nounThe swimming pool at the athletic center. Please help