darlyn88 darlyn88
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which cost more per ounce: 13.5 ounces of cereal for $3.09 or 20 ounces of cereal for $3.99

Respuesta :

Ethan10723 Ethan10723
  • 24-10-2020
Answer: 20 ounces of cereal for $3.99 costs more per ounce.
Answer Link
Parrain
Parrain Parrain
  • 11-01-2022

The cereal that costs more per ounce is the cereal that is being sold at $3.09 for 13.5 ounces.

Cost per ounce of First cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.09 / 13.5

= $0.23 per ounce

Cost of Second Cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.99 / 20

= $0.20 per ounce

In conclusion, the first cereal costs more.

Find out more on costs per unit at https://brainly.com/question/609464.

Answer Link

Otras preguntas

Sin20sin30sin40sin80=
Which equivalent fractions can you use to find the difference of 5 and 3/13 and 1 and 4/9 ?
What occurs when the velocity of water carrying sediments is reduced?
In circle c, r = 32 units. what is the area of circle c?
What occurs when the velocity of water carrying sediments is reduced?
Jordan mother have five kids name march april may june what's the other sister name i know the answer let's see who else knows
What would be the main benefit of a contested convention be to the other political party? A. a lack of momentum and unity in the contested candidate's party****
No son de buena calidad
An isosceles triangle has two sides equal sides.if two are 5 inches and 2 inches how long is the perimeter?
Three consecutive odd numbers have a sum of 45. what is the greatest number?