alayshiahall
alayshiahall alayshiahall
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

One gallon of orange juice costs $3.40 The Javier family drank 2/5 of a gallon of orange juice this morning what is the cost of the orange juice they drank

Respuesta :

chance115 chance115
  • 24-10-2020
3.40/5=.68 .68*2=1.36
Answer-$1.36
Answer Link

Otras preguntas

9x+10y=29 10x+9y=28 Solve by elimination
An introduction about jellyfish??
Which letter answer is it?
Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. laser 1 has a wavelength of d/20, whereas laser 2 has a wavelength of d/15. the lasers produce
Angiosperms are different from all other plants because only they have _____
The relocation of all eastern tribes across the mississippi river that lasted more than a decade is called ________. a. the walk for justice b. the trail of tea
Compare and contrast the Philosophies constitutionalism in the divine right of kings. Which had the greatest impact on the formation of the US Constitution.
Why did stalin want the united states and britain to launch a second front in western europe?
How was life in southern cities similar to plantation life in the 1800s?
In 1931, "the star spangled banner" was proclaimed as the american