kaci3pr3tty kaci3pr3tty
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

Respuesta :

BibiG BibiG
  • 23-10-2020

Answer:

.30 cents.

Step-by-step explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

Answer Link
kfireskull1
kfireskull1 kfireskull1
  • 23-10-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

Answer Link

Otras preguntas

The most confusing and difficult lighting exists at what time?
Identify two composite numbers that each have 8 as a factor.
Which of these foods should be avoided on a sodium-restricted diet?Peanut butter Tomato sauce Pork All of the above
The ability of an organism to obtain food seek shelter and avoid predators is most directly related to the function of
What is the name of the first mainframe computer? A) BOB B) ENIAC C) WALLY D) ERNIE
what process is used to separate gold arms from crushed rock
The diagram below shows several foreign policy events from the late 19th century: Which phrase completes the diagram? (3 points)
what are the elements in group iia called
the one man who did not start North American settlement was
Which of the following is correct when writing your thesis in an illustration essay? a. it is encouraged to outline the entire essay in the thesis statement.