EXTRA CREDIT: Tony and some friends went to the movies. They bought 4 drinks and 2 tubs of popcorn and spent a total of $32.50 on the food. Each drink costs $3.50 less than a tub of popcorn. b. Solve the equation to find the cost of a tub of popcorn.

Respuesta :

Answer:

Sample Response: First, add the decimals in the parentheses. Next, multiply that number by 0.5. Finally, add all the decimal numbers.

Step-by-step explanation: