marleneneal36 marleneneal36
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 cans?

Respuesta :

Genius0843
Genius0843 Genius0843
  • 23-10-2020

Answer:

$7.99 for 10 cans

Step-by-step explanation:

First you want to see what the price is for one can. Do this by dividing 6 from 4.99 (4.99/6). This gives you 83 cents per can. Do the same for the other, and you get 79 cents per can. 79 cents is a better value than 83 cents.

Answer Link

Otras preguntas

where can landforms be found
what is .54 repeating as a fraction
What is the GCF and LCM of 14 and 28
How do you solve the equation... X-4y=22 2x+5y=-21 using substitution?? Someone PLEASEE help!!
Why do some investigations require a control?
what is .27 repeating as a fraction
Element X is found in two forms: 90.0% is an isotope that has a mass of 20.0, and 10.0% is an isotope that has a mass of 22.0. What is the atomic mass of elemen
The biologist discovered that from 1988 to 1993, the average beak size declined to pre-1981 levels. The reversal in beak size from 1988 to 1993 was most likely
Solve the inequality. -z+20>z+20
What percentage of the total mass of KHCO₃ is made up by nonmetallic elements?  a. 17%  b. 83%  c. 61%  d. 20%  e. 50%