samaris1890 samaris1890
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda costs $ 7.20. A six pack of soda costs $3.90. Which is the better buy? How much cheaper per can of soda?

Respuesta :

hellobaby11 hellobaby11
  • 23-10-2020

Answer:

The 12 pack of soda is cheaper. The price per can is 0.6, as for the 6 pack the price is 0.65. It's 0.05 cheaper.

Step-by-step explanation:

<3

Answer Link
jr166981758
jr166981758 jr166981758
  • 02-02-2021

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve 60 = 10√ y – 3
If you reflect (–2, –8) across both axes, which quadrant will it be in? Justify your reasoning.
Choose the correct plural and singular and plural possessive forms of the word below. Singular Form: Mrs. Gonzales
passes through (2,2), slope = 3
Defendants are entitled to due process under A. the Articles of Confederation. B.the Constitution. C.the Declaration of Independence. D.the Writ of Certior
How can an author us of setting build tension within a story
Which job in the Finance career is ideal for a person just out of high school and seeking on-the-job training?
Write an algebraic expression for the words: "10 less than p".
Question 1: Which of the following is involved in weathering? a. water b. seafloor spreading c. mountain building d.volcanoes Question 2: What types of rocks in
605 divided by 5 using partial products