trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

Please help question #11 last one
The picture above shows and explain of a
what is the difference between 4,632 and 20,000
How long did the atlantic slave trade last?
What kind of transformation is illustrated in this figure? dilation translation rotation reflection Triangle D E F and another triangle D-prime E-prime F-prime
Now use your T-chart to write a three- to four-paragraph essay on how the United States changed between 1776 and 1870. Remember the following as you write your
infer which basic economic question determines peoples income, that deal with various occupations
HELP PLEASE!!!BRAINLEST All the events that are consequences of a turning point in the narrative represent which part of plot? Rising action Denouement C
pls I help I need answers and work shown
Desktop computer systems are less reliable than laptop computers. a. True b. False