GameOver1 GameOver1
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

jeff needs one notebook and some pencils for math class. The notebook costs 2.29 and each pencil costs 0.15. If jeff has $5 how many pencils can he buy? write equation and solve

Respuesta :

fubangyan fubangyan
  • 23-10-2020

Answer:

$5.00-$2.29/0.15=18

Step-by-step explanation:

Something like that, I am not 100% sure.

Answer Link

Otras preguntas

What are the students in public School in Puerto Rico required to wear A. Hats B. Scarves C. Uniforms D. Name badges
Jack wants to earn some extra income. His friends suggest that he invest in bonds and stocks. What type of income will James earn from investing in bonds and st
What is the role of tropomyosin in skeletal muscles??
What was the aim of "total war" as practiced by union generals grant and sherman?
the ratio of rainy days to sunny days is 5/7
what is simplest for 24/38 and 48/64 ?
Which of these exercised the greatest amount of political power during the late 19th and early 20th centuries?
Which statement is the BEST description of the outcome of the Franco-Prussian War? A) Prussia won, leading to a unified German Empire. B) Prussia won, thanks t
use properties to find sum or product of 4 + (6+21)
here's a better picture again