vidalkaren910 vidalkaren910
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A bagel costs $2.15 and cream cheese
costs $0.75. If you buy milk for $2.00, is
$5.00 enough to cover the cost of all
items? Explain.

Respuesta :

1azariahholt
1azariahholt 1azariahholt
  • 23-10-2020

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You do have enough money because 2.15+0.75+2.00 is = to 4.90 and we know that 4.90 is less than 5.00

Answer Link
Stuccoquality
Stuccoquality Stuccoquality
  • 23-10-2020
Yes, because the total cost would be $4.90. If you pay with a 5 dollars bill then you would have $0.10 left over after you have purchased all those items
$2.15 + $0.75 = $2.90
$2.90 + $2.00 = $4.90
Answer Link

Otras preguntas

Reread lines 1-21. Explain how starting his article with REREAD George Washington's views on bigotry helps establish Patel's point of view. Support your answer
what is 4z=5z-12 what is the value of z?
How do captions help you predict the content of an informational text? A. Captions summarize the content of visual and audio elements. B. They make you curious
When you get a bunch of amino acids together you make a long change called?
The specifics of carrying out tactical plans are ________.
What were the names of the two cities allied with sparta?
How did the Three-Fifths Compromise satisfy the North and South tensions over slavery
Which property of multiplication is used to rename 5/6 to 10/12?
what is the significance of the glorious revolution
What do the terms "mins" and "maxs" represent? uhaul?